Ikigai (生 き 甲 斐)

 

„Ikigai (生 き 甲 斐, wymawiane [ikiɡai]) jest japońską koncepcją, która oznacza „powód bycia”. Jest podobny do francuskiego wyrażenia Raison d’être. Każdy według japońskiej kultury ma ikigai. Znalezienie tego wymaga głębokiego i często długiego poszukiwania siebie. Takie poszukiwanie jest ważne dla kulturalnych przekonań, że odkrywanie swojego ikigai przynosi satysfakcję i znaczenie życiu….

Przykłady obejmują pracę, hobby i wychowanie dzieci [2].
Określenie „ikigai” składa się z dwóch japońskich słów: iki (wikt: 生 き?), Które mają znaczenie „życiowe, żywe” i kai (甲 斐) „a), wynik a) owoce, a) (A) korzyść (nie mało) „(kolejno wypowiedziane jako gai)” powód do życia [żywot], znaczenie dla życia, co [coś] sprawia, że ​​życie żyje życiem, raison D’etre „[3].
W kulturze Okinawy, ikigai uważa się za „powód, aby wstać rano”; To jest powód, aby cieszyć się życiem. W rozmowie TED Dan Buettner zaproponował ikigai jako jeden z powodów, dla których ludzie w okolicy mieli tak długie życie.
Słowo ikigai jest zwykle używane do wskazywania źródła wartości w swoim życiu lub rzeczy, które czynią życie warte. Po drugie, słowo jest używane w odniesieniu do mentalnych i duchowych okoliczności, w których jednostki uważają, że ich życie jest cenne. Niekoniecznie jest to związane z sytuacją ekonomiczną czy obecnym stanem społeczeństwa. Nawet jeśli osoba czuje, że teraźniejszość jest ciemna, ale mają na uwadze cel, mogą czuć się ikigai. Zachowania, które sprawiają, że czujemy się ikigai, nie są działaniami, które musimy podjąć – są to naturalne i spontaniczne działania.  W artykule o nazwie Ikigai – jibun no kanosei, kaikasaseru katei („Ikigai: proces pozwalający na rozkwitać możliwości siebie”) Kobayashi Tsukasa mówi, że „ludzie mogą poczuć prawdziwy ikigai tylko wtedy, gdy na podstawie dojrzałości osobistej zaspokajają różne pragnienia, miłość i szczęście, spotkania z innymi i poczucie wartości życia  prowadzące do samorealizacji „….

Tłumaczenie za wikipedią

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *